تبلیغات
عقل سرخ - خرافات و احکام خرافی در آیین زرتشت
عقل سرخ
هر که شد محرم دل در حرم یار بماند ............................... وان که این کار ندانست در انکار بماند

خرافات و احکام خرافی در آیین زرتشت

شنبه 20 آبان 1391

نویسنده: علی یوسفی مداح |احكام خرافی در أیین زرتشت 

آموزه های هر دین از اجزاء مختلفی تشکیل شده که معمولا  موضوعاتی نظیر عقائد ،احکام ، اخلاق و عرفان و.... را شامل می شود .دین زرتشتی هم از این قائده مستثنی نیست و در بخش زیادی از متون این دین به این مقوله ها پرداخته شده است .
 اما متاسفانه غالب این آموزه ها امروزه پنهان نگاه داشته می شوند و هرگز توسط مبلغان زرتشتی ارائه نمی گردند نه به دوست و نه به دشمن! 
   این روش چند صد ساله زرتشتیان بوده که هرگز اجازه نمی دادند کسی جز خودشان به این متون دست پیدا کند و تا قرن اخیر هم وضع به همین منوال بود وتنها با لو رفتن بخشی از این متون توسط اروپایانی که تضاهر به زرتشتی گری نمودند دست یابی به این متون ممکن شد.  پس از آن هم استخدام فردی به نام پور داوود توسط زرتشتیان و حکومت پهلوی برای جبران این افشاگری خود داسان مفصلی دارد.
  اما سوال اینجاست که چرا تا قرن ها زرتشتیان چه در ایران وچه درهند با شدیدترین شکل از هرگونه انتشار متون مذهبی خود جلوگیری می کردند و چرا امروزه هم گروه های مبلغ« کهنه پرستی» و« باستان گرایی» سعی می کنند به هیچ عنوان وارد متون اصلی زرتشتی ساسانی نشوند و تا حد امکان فقط با استفاده از شعارهای ناسیونالیستی مخاطبانشان را تحرییک کنند؟! مگر نه این است که تلاش مبلغ هر دین بیش از هرچیز باید معطوف به انتشار هر چه بیشتر آموزه های آسمانی آن دین باشد؟ پس چرا ما در آیین زرتشت همواره با افرادی مواجه هستیم که تمام تلاششان را به پنهان کردن این عقائد اختصاص داده اند؟!
  اما جواب این معما با مراجعه به این متون و مطالعه آنها روشن می شود و آن خرافات بی حد و حصری است که بند بند متن اوستا و دیگر متون مقدس زرتشتی را فراگرفته است.کافی است بخش احکام و شریعت را در این آیین مرور کنیم تا ببینیم که تحریف در یک آیین تا چه حد می تواند پیشرفته باشد.

در وندیداد که بخش مربوط به شریعت و احکام در آیین زرتشتی است تکیلف زنی را که کودکی مرده بزاید چنین تعیین کرده است:


[این آفرینندة جهان جسمانی و ای مقدس، بگو بدانم، نخستین خوراک و غذای این زن چه خواهد بود؟ اهورامزدا پاسخ داد و گفت: این زن باید یک مقدار خاکستر آمیخته باشاش گاو به اندازة سه لقمه، شش لقمه یا نه لقمه میل کند]( 1). 
 در وندیداد سرانجام کسی که بر روی جسد مرده، یک نخ بیافکند چنین تعیین شده است:
[اگر یک مزادپرست روی جسد مرده یک شیء کم‌ارزش ولو به قدر آنچه از دوک‌جولایی و نخ‌ریسی یک دختر جوان باقی مانده، بیدازد تا زنده است پارسا شمرده نمی‌شود و پس از مرگ در بهشت جای نخواهد داشت]( 2). 
در وندیداد نسبت به زنانی که حائض شده اند چنین آمده است:
[این زن هرگاه پس از نه شب بازهم در خون حیض باشد چنین معلوم خواهد شد که دیوها در جشن و بزرگداشت خودشان آفت خود را به این زن نازل ساخته اند. مزداپرستان در این موقع باید یک معبر (گذرگاه)که از درخت و گیاه خالی باشد انتخاب نمایند و سه سوراخ در زمین بکنند و زن را در دو سوراخ اول با شاش گاو و در سوراخ سوم با آب شستشو دهند](3 ). البته این شستشو و یژة زن حائض نیست، وضوء با گمیز یا گومز یعنی ادرار گاو! در آئین زرتشت شهرت دارد(4 ) و ظاهرا خبر همین قانون به أبی العلاء معری (شاعر عرب) رسیده که گفته است:

در شگفتم از خسرو و پیروانش
که چهره‌هــــــا را با شـــــــــاش گاو می‌شویند!

زنی که حیض بیند که اصطلاحا او را «زن دشتان» گویند، احکام غریبی دارد. از جمله آن که در وندیداد می‌خوانیم:
[ای آفرینندة جهان جسمانی و ای مقدس، بگو بدانم مردی که برای این زن غذا و خوراک همراه آورد – زنی که نشان حیض دیده و یا در قاعدگی زنانه باشد – باید از وی در چه فاصله باشد؟ 
اهورامزدا پاسخ داد و گفت: مردی که برای این زن غذا و خوراک همراه آورد – زنی که نشان حیض دیده و یا در قاعدگی باشد – باید از وی سه گام فاصله داشته باشد.
در کدام ظرف باید نان برای وی همراه آورد، در کدام ظرف باید آب جو برای وی همراه آورد؟
در یک ظرف آهنی یا سربی و یا هر ظرف فلزی معمولی. 
چه مقدار نان و چه مقدار آب جو باید همراه آورد؟ 
اهورامزدا پاسخ داد و گفت: دو قطعه نان خشک و یک مقدار آب جو – یا شربت جو – و از خوراک کم ممکن است ناتوان و ضعیف شود. 
هرگاه وی را کودک لمس نماید باید دست‌ها و سپس تن کودک شستشو شود]( 5).
خویتودس یا ازدواج با ارحام (مانند خواهر و غیره) در آئین زرتشتی نیک شمرده شده و زرتشتیان بدان ترغیب گشته اند! 
در ضمن یکی از استفتاء‌هایی که از هیربدان زرتشتی شده، پرسیده اند: 
[اگر ازدواج با محرم با مادر یا خواهری باشد که امید به بچه‌دار شدن آنها نیست، آیا این یک «ازدواج با محرم» کامل محسوب می‌شود و اصولا حکم بر چنین ازدواجی چگونه خواهد بود؟ آیا ثواب هر ازدواج با محرم یکسان است یا بخش‌هایی از آن دارای مزیت بیشتری خواهند بود؟].
پاسخ هیربد زرتشتی چنین است:
[ازدواج با محرم، با هریک از سه (مادر، خواهر، دختر) قطع نظر از سن، ازدواج کامل محسوب می‌شود به این جهت اگر هم فرزندی به وجود نیابد، ثواب این ازدواج کاهش نمی‌پذیرد](6 ).
اینها نمونه‌های اندکی از احکام و شرایع زرتشتی است، وما در این نوشته به بخش کوچکی از خرافات در بخش احکام دین زرتشت اشاره کردیم ودر آینده اگر به خرافات ایشان در بخش عقائد بپردازیم خواهید دید که خرافات در عقائد زرتشتی بسیار وسیع تر است و ریشه بسیاری از آداب عجیب در این دین به تحریف عقاید ایشان باز می گردد.

احکام حیوانات

 • سگ مقام بسیار بالایی دارد بطوریکه اگر کسی استخوان سخت و ناجویدنی به آن بدهد یا آن را بترساند گرفتار مجازات «پشوتنو» یعنی مرگ ارزان که با دادن تاوان بخشیده نمی شود ،می شود.[7]
 • اگر کسی سگ آبی را بکشد باید 10 هزار بسته هیزم سخت خشک،10 هزار هیزم نرم خشک از چوب های خوشبو،10 هزار برسم( شاخه های تازه بریده شده)،10 هزار شیر پاک و ... را به روان سگ آبی بدهد.پس 10 هزار مار،10 هزار گربه،10 هزار سنگ پشت،10 هزار قورباغه ای که در خشکی زندگی می کند،10 هزار موردانه کش،10 هزار مورگودال کن،10 هزار کرم خاکی،10 هزار مگس را کشته و 10 هزار گودال ناپاک را پر کند[8] و ده ها کار دیگر که انسان از شنیدن آن حیران می شود. و نیز مجازات کسی که پیکر مرده سگی را زمین بیاندازد دو هزار ضربه شلاق است.[9]
 • « کسیکه ژوژای ( = خار پشت ) را بکشد پس پنج تناپل گناه باشد … کسی که گربه ی آبی ( = سمور آبی ) را بکشد یا روباهی و یا راسوئی را بکشد پس دو و نیم تناپل گنا ه است[10]»
 • کشتن مورچه یکی از کارهای با ارزش و پسندیده شمرده شده است که برای آن ثواب در نظر گرفته شده است! « کسیکه مورچه ای را بکشد یک یات ثواب است[11] »
 • مرد گناهکار موظف است که دختر باکره، جوان و سالم خود را با جهیزیه و نقدینه ای از زیورآلات زینتی و طلاجات برای مردان اشو(موبد) به ازدواج دهد.البته این دختر باید خواهر 15 ساله خود را نیز همراه گوشواره(جهیزیه) برای مردان اشو بیاورد.[12]
 • در گذشته در دین زرتشت روزه را به 4 روز نخوردن گوشت تعریف می کردند. اما امروزه روزه را حرام کرده اند. دلیلشان اینست که روزه باعث ضعف بدن می شود!{13}
(1 )- وندیداد، ترجمة دکتر موسی جوان، ص 128 [برای اطلاع بیشتر به جلد دوم وندیداد، با پژوهش آقای هاشم رضی، ص 652 نیز بنگرید].
( 2)- وندیداد، ترجمة دکتر موسی جوان، ص 140.
( 3)- وندیداد، ترجمة دکتر موسی جوان، ص 240.
( 4)- برای دیدن این حکم به وندیداد، ج 3، ص 725 با پژوهش آقای هاشم رضی نگاه کنید.
( 5)- وندیداد، ترجمة دکتر موسی جوان، ص 239.
(6 )- به کتاب روایت «اِمید اَشَوَهیشتان» صفحة 181 و 182 که به وسیلة خانم دکتر نزهت صفای اصفهانی از متن پهلوی به فارسی ترجمه شده نگاه کنید، ضمناً به جلد 2 وندیداد، با پژوهش آقای هاشم رضی، ص 925 به بعد هم بنگرید.

[7] - وندیداد/فرگرد،پانزدهم، بند 5-6 و بند1

8] - وندیداد، فرگرد،پانزدهم،بندهای 1 تا 18

[9] -  منبع:وندیداد،فرگرد شمم، بند 24-25.

[10] - روایت پهلوی فصل ۲۱.

[11] - روایت پهلوی فصل ۲۱

[12] - وندیداد اوستا فرگرد 14، بند هشتم به بعد

{13}-http://ali-itivand.persianblog.ir/post/8


علی یوسفی مداح    

نظرات() 
std test
یکشنبه 4 تیر 1396 09:26 ب.ظ
بسیار core از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن مناسب اصل آیا
واقعا کار خوب با من پس از برخی از زمان.

جایی در سراسر جملات شما در واقع قادر به
من مؤمن اما تنها برای while. من این کردم مشکل خود را با جهش در منطق و یک ممکن است را خوب به پر کسانی که معافیت.
اگر شما که می توانید انجام من می بدون شک بود مجذوب.
سید علی اصغر حسینی
جمعه 21 آبان 1395 07:08 ب.ظ
برادر خیلی مطالبت خوب و منطقی بود واقعا چه به سره این جامعه و این مردمانش اومده که از حقیقت فاصله گرفتنو جالب اینجاست که همیشه جوابه اون دسته از ادمایی که ادعای حقانیت میکنن و اینطور نیستن همیشه عاری از منطق و با اهانت هست و بر حسب جنبه ی لجبازی چراکه نمیخوان بدون تعصب در موردش تحقیق کنن.یه نمونه از اون دسته آدما میشه به سنی های دین اسلام اشاره کرد که با اینکه میدونن (البته علماشون) علی (ع) حق بود و ماجرای غدیر خم و غیره رو قبول دارن ولی بازم ادامه میدن.به نقل از یکی از علمای سنی که ازش پرسیده شد شما که تو کتب خودتون حقانیت علی (ع) رو قبول دارین پس هنوز چرا ادامه میدین به این راهتون که گفت اگه من اعلام به اشتباهم کنم این مردم سنی منو میکشن چراکه معتقدن ما باعثه گمراهیه آنها شده ایم...و نمونه هایی نظیر اینها که بنظر من یا اینها بخاطر منافعشان در راستای دفاع از این چیزها بر میان که مسئله نژادپرستی و ملی گرایانست و دین اسلام ورای ملی گرایی هست و به تعبیرش گفته که ملاک برتری تقوای شماست نه ملیتتان و نژادتان و غیره.یا گول خورده هایی هستن که تحت تاثیره این جور تبلیغات قرار میگیرن.ولی در هر صورت اینها همه در روز موعود در پیشگاه خدای منان مشخص میشه و راهه برگشتی نیست که ما همه باید ازش برحذر باشیم و بترسیم و تا دیر نشده به خودمون بیایم. با تشکر
سورنا
یکشنبه 3 آذر 1392 06:19 ب.ظ
سلام عزیزم من یه زردتشتی هستم که تازگی به آیین اسلام رو آوردم چون دانشگاه ها ثبت نامم نمیکردن به جرئت میتونم بگم ما که زردتشتی بودیم بیشتر از شما که ادعای اسلام میکنید خدا و اهورا مزدا رو قبول داریم با تشکر
پاسخ علی یوسفی مداح : `پس برای ما هم دعا کنید
من
پنجشنبه 26 بهمن 1391 02:17 ب.ظ
اولین بار بود که چنین میخواندم به مزدیسنا مراجعه میکنم اما شما هم نباید پشتوانه یک ملت را زیر سوال ببرید از هر اندیشه ای نیک را جدا کنید و تحریفات شاهان دوره ساسانی را فراموش نکنید بعد از جمع اوری اوستا در دوره ساسانی اردشیر بسیاری را نابود کرد و یکی را برگزید ما که همیشهنباید اختلاف نظر بسازیم ما بایدمسلمانی ایرانی باشیم و نیک را بپذیریم و بد را پاک کنیم
پاسخ علی یوسفی مداح : من هم خوشحالم که شما روش صحیحی را در پیش گرفته اید . این نوشته همه حرف های ما در این زمینه نیست و با شما در مورد جداکردن نیک و بد و مراحل گرداوری اوستا و... موافقم. و بهترین پشتوانه ملت ایران حقگرایی است نه کهنه پرستی که ما ان را ترویج می دهیم. موفق باشید.
پوریا
جمعه 10 آذر 1391 07:26 ب.ظ
ادامه بده چون من فهمیدم که دین زرتشت چقدر مظلوم است که عده ای آن را می کوبند
پاسخ علی یوسفی مداح : من کسی رو نکوبیدم نقد کردن کوبیدن و نقد شدن کوبیده شدن نیست لطفا اگر بحث علمی و مستند دارید بفرمایید
یک ایرانی
چهارشنبه 24 آبان 1391 12:37 ب.ظ
از نوشتار شما به نیکی آشکار است که هیچ آگاهی نسبت به کیش زرتشتی ندارید.

بیش ازین خودتان را سنگ روی یخ نکنید و ازین حمله به دیگران دست بردارید.گویا فراموش کرده اید اینجا سرزمین زرتشت است.
پاسخ علی یوسفی مداح : ایرانی عزیز متاسفانه شما هم از اهالی شعر و شعارید و با سند و منطق میانه خوبی ندارید باز هم متاسفم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :