عقل سرخ
هر که شد محرم دل در حرم یار بماند ............................... وان که این کار ندانست در انکار بماند

گفتار دروغ پندار دروغ رفتار دروغ !

سه شنبه 2 آبان 1391

نویسنده: علی یوسفی مداح | طبقه بندی:اجتماعی، فرق و مذاهب، علم و دین، تاریخ، 

  


گفتار دروغ     پندار دروغ    رفتار دروغ !

 حتما شما هم  این شعار دین زرتشتی را بار ها شنیده اید "«گفتار نیک پندار نیک کردار نیک» و البته این جمله ایست که به مراتب از نژادپرستان و «کهنه شاه» پرستان  ایرانی   نیز شنیده می شود جمله ای که در کنار رفتار این گروه خود تشکیل دهنده معمایی لاینحل است ! این معما که چگونه می شود  که  شعار دروغ گوترین مخلوقات خداوند راست گویی باشد؟!!

  در این نوشتار بر انیم تا با توجه به این رفتار صحت برخی سخنان منتسب به کوروش و سایر پادشاهان و سلطه گران تاریخ کشورمان را بررسی کنیم.

  تفاوت در گفتار و رفتار منحصر به پان ایرانیست ها نیست و جالب است که بدانید  شعار محوری مدعیان مسیحیت هم در طول تاریخ واژه زیبای« محبت» بوده ولی در عمل هیچ قوم و گروهی حتی مغول ها هم در قتل و غارت و جنگ و تجاوز به گرد مسیحیان «پرمحبت» نمی رسد! وجنگ های صلیبی و اول و دوم جهانی و سال ها استعمار و برده داری و نسل کشی سرخ پو ستان و صدها شاهد دیگر دلیل این مدعاست.

  در این میان نکته شگفت انگیز این است که چرا این گرو هها دقیقا خود را حامل چیزی معرفی می کنند که کاملا از ان تهی هستند یعنی محبت و راست گویی!

   به موضوع اصلی برگردیم. گفتیم که هیچ گروهی نمی تواند در دروغ گویی با مدعیان «گفتار نیک » رقابت کند واین ادعایی است که اثباتش ساده تر از حد تصور است. 


 

    کافی است که پس از  کمی مطالعه در منابع مستند و موثق تاریخی  سری به وبلاگ ها و بعضا کتاب های نوشته شده توسط این گروه باستان گرا بزنید آنگاه خواهید دید که به چه راحتی توهمات نژاد پرستانه و خیال بافی های کودکانه نه تنها سند تاریخی بلکه از مسلمات تاریخی تلقی می شود.

  کافی است یک حرف پوچ و بی سند که به مغز یک نژاد پرست مخبط خطور کرده مطرح شود و متضمن ستایشی از ایران باستان و توهین به یونان و اعراب و... باشد بلافاصله وحی منزل تلقی شده و منکر آن مهدور الدم شناخته شده و درصورت کم ترین اعتراض با انواع توهین ها و تهدیدها مواجه خواهد شد.

  ولی چنان چه کسی با هزار دلیل و سند تاریخی بخواهد در باره  حقایق تاریخ ایران باستان نظیر" تجاوزات شاهان هخامنشی به سایر ملل " ازدواج با محارم" جهل مطلق و بیسوادی کامل حاکم برجامعه ایران باستان" نظام طبقاتی" اجبارمردم به پذیرش دین زرتشت " خرافات بی حد و حصر دین زرتشت و... بنویسد باید خود را آماده هر توهین و تعرضی کند.

  در این فضاست که جعل تاریخ به راحتی صورت می گیرد و هر دروغ گوی بی سروپایی می تواند در حالی که پلاک گفتار نیک را به گردن  اویخته برج دروغش را بر بنیاد بی اخلاقی بنا کند.

  قرار شد در این نوشته فقط به کلمات قصار جعلی کوروش مثلا کبیر بپردازیم . در بسیاری وبلاگ ها و متاسفانه پیامک ها که گاهی از دوستان خود دریافت می کنیم به جملاتی بر می خوریم که آخرش نوشته شده «کوروش کبیر»! ولی هرچقدر متن را نگاه می کنیم و به مغزمان فشار می وریم که این متن چه شباهتی با نحوه گفتار و بیان کوروش وکلا مردم تاریخ دور دست می تواند داشته باشد یا این که کوروش در کدام کتیبه و سنگ نوشته معدود به جا مانده مثلا گفته" دستهایی که خدمت می کنند از زبان هایی که ذکر می گویند مقدس ترند" عقلمان به جایی قد نمی دهد!

  و بعد  اگر هزار وبلاگ و سایتی که این جملات را بربالای صفحه اول خود و با شکوه حک کرده اند را هم زیر ورو کنید هیچ جا و هرگز سندی برای این جملات  پیدا نمی کنید! و مشخص هم نمی شود که این جملات از کجا آمده؟

       نمی دانم شاید  کوروش یک شب از خاک برخواسته و در گوش یک وبلاگ نویس راستگو! جملاتش را متناسب با احساسات مردم این روزگار و صد در صد مخالف رفتار خود در زمان حیات  گفته و دوباره آسوده خوابیده!

   شاید هم روح کوروش در کالبد یکی از این راستگویان راست پندار راست گفتار حلول کرده و هر شب به تاسی از شریعتی و کنفسیوس و... ! جملاتی نغز از خود تولید کرده و به خورد ملت می دهد!شاید!

 

 اینک برخی جملات ساختگی برای کوروش و مقایسه آنها با گفتار ادیبان معاصر احتمالا شما هم جملات زیر را در فضاهای اینترنتی یا پیامکی دیده یا خوانده اید:

*
دستانی که کمک می کنند پاک ترند از دستانی که رو به آسمان دعا می کنند (کوروش کبیر)

*
فرمان دادم بدنم را بدون تابوت و مومیایی به خاک بسپارند تا اجزاء بدنم ذرات خاک ایران را تشکیل دهد. (کوروش)

باز در تمام منابع دست اول چنین جملاتی دیده نمی شود. عجیب تر اینکه در میان کلمات قصار که بگردیم، جملاتی شبیه به اینها پیدا می کنیم که مال آدم های دیگری هستند. مثلا رابرت گرین اینرسول (1899-1833) وکیل و خطیب آمریکایی جمله ای دارد بسیار شبیه به جمله اول (The hands that help are holier than the lips that pray) جمله دوم هم احتمالا برداشتی از وصیت برتراند راسل، فیلسوف معروف باشد که وقتی در 1970 در 98 سالگی جان داد، وصیت کرد خاکسترش را در کوه های ولز پخش کنند.

 

البته درو غگویی ها به همین جا ختم نمی شود

 

روغ دوم

روز جهانی کوروش

پنج سال پیش در وبلاگ ها و سایت های ایرانی موجی به راه افتاد که سازمان ملل متحد روز 29 اکتبر / 7 آبان را «روز جهانی کوروش» با «روز جهانی حقوق بشر کوروش» یا چیزی شبیه به این نامگذاری کرده است. این تاریخ از محاسبه ای می آمد که در سایت ویکیپدیا برای ورود کوروش به شهر بابل انجام داده و تاریخ این رویداد را 29 اکتبر 539 ق.م دانسته است. این تاریخ البته مبنای دقیقی ندارد و باتوتجه به منابع موجود تعیینش ممکن نیست (استاد احمد بیرشک در «گاهشماری ایرانی»اش تاریخی دقیق وقایع بسیاری را محاسبه کرده، ولی برای این مناسبت تاریخی نیاورده.)

اما جز مساله تاریخ، یک نکته دیگر هم بود: اینکه اصلا سازمان ملل چنین تصمیمی نگرفته بود و در هیچ یک از اسناد و تقویم های رسمی سازمان از چنین مناسبتی نامی نبود. تنها نسبتی که کوروش با سازمان ملل دارد، این است که یک کپی از منشور کوروش در ساختمان سازمان ملل متحد در نیویورک هست. این منشور در فضای بین تالار اصلی شورای امنیت و تالار قیمومت جا دارد؛ جایی که نمونه هایی از آثار فرهنگی کشورهای دیگر هم نگهداری می شود. همان موقع معلوم شد که خبر این نامگذاری جعلی است، اما هنوز هم برخی وبلاگ ها، روز 7 آبان را به نام کوروش به هم تبریک می گویند!دروغ سوم

وصیتنامه کوروش

از کوروش هخامنشی، فقط دو متن به جا مانده که آنها هم به قطع و یقین، نوشته خودش نیست و در بهترین حالت او دیکته کرده و دیگران نوشته اند. اولی که معروفتر هم هست، منشوری است که بعد از فتح بابل نوشته شده. به جز این، هیچ متن دیگری به خود کوروش منسوب نیست؛ ازجمله سه متن متفاوتی که به نام وصیتنامه کوروش می شود توی اینترنت پیدا کرد. معمولاهیچ کس نیازی ندیده تا در کنار این متن ها توضیح بدهد. اصل این متنها در اصل به چه زبانی و در کجا نوشته شده؟ الان در کجا نگاهداری می شود؟ توسط چه کسی به فارسی برگردانده شده؟ قسمت های ازبین رفته یا آسیب دیده متن کدام ها بوده اند؟ سرترجمه کدام واژه ها اختلاف نظر وجود دارد؟ چرا هیچ کدام از دانشمندان ایران شناس چنین متنی را گزارش نکرده اند؟ و اصلا چرا وصیتنامه یک نفر، سه متن کاملا متفاوت دارد؟

یک روایت از وصیت نامه کوروش با این عبارت شروع می شود: «ای پروردگار بزرگ، خداوند نیاکان من، ای آفتاب و ای خدایان، این قربانی ها را از من بپذیرید و سپاس ونیایش مرا نیز...» (معلوم نیست بالاخره کوروش یکتاپرست بود؟ خورشید را می پرستید؟ یا چند خدا را؟) با ذکر اینکه کشورش در آسیا سربلند کرده ادامه پیدا می کند (واژه «آسیا» اصطلاحی است که فقط یونانی ها به کار می بردند) توصیه هایی به کمبوجیه دارد، این نصیحت که انسان فقط تن خاکی نیست و در نتیجه «ای فرزندان، پس از خدا بترسید و هرگز در پندار و گفتار و رفتار به راه گناه نروید» و با این جمله تمام می شود که: «اگر بخواهید دشمنان خود را خوار کنید، با دوستان خویش خوبی کنید

نسخه دوم وصیت، خلاصه همان متن اول است، بدون اشاره به خدا یا خدایان نسخه سوم هم با این عبارت شروع می شود: «اینک که من از دنیا می روم، بیست و پنج کشور جزو امپراتوری ایران است و در تمامی این کشورها پول ایران رواج دارد و ایرانیان در آن کشورها دارای احترام هستند...» (متن از همین اول خنده دار است. در زمان کوروش که هیچ، حتی در زمان داریوش که امپراتوری را به فرم کاملش رساند، پول های متفاوت در امپراتوری رایج بود.) بعد با توصیه هایی درباره رعایت حال رعیت و بی وفایی دنیا ادامه پیدا می کند و به خواست او برای حفر کانال سوئز می رسد (از همین جا معلوم می شود که حتی همین متن تقلبی برای داریوش بوده، نه کوروش!) و با این جمله ختم می شود: «اینک بروید و مرا تنها بگذارید زیرا احساس می کنم مرگم نزدیک شده است.» (یادآور آن شعر معروف مولانا: «رو سر بنه به بالین، تنها مرا رها کن...»)
دروغ چهارم

ترجمه جعلی از منشور حقوق بشر کوروش

در 130 سالی که از کشف استوانه گلی کوروش در فتح بابل گذشته است، دانشمندان مختلفی متن میخی آن را ترجمه کرده اند با جستجو در اینترنت می توانید نمونه این فعالیت های علمی را پیدا بکنید، اما همین جست و جوی اینترنتی نکات دیگری را هم نشان می دهد. ازجمله یک نوشته ساختگی که برخی وبلاگ ها آن را به نام منشور کوروش جا زده اند. این متن با عبارت «اینک که به یاری مزدا تاج سلطنت ایران و بابل و کشورهای جهان اربعه را به سر گذاشته ام...» شروع می شود و با متنی کاملا متفاوت از منشور کوروش ادامه پیدا می کند. 

به گفته یکی از باستان شناس ها، همین عبارت «به یاری مزدا» در اول متن، نشان می دهد که متن جعلی است. چون کوروش در منشور حقوق بشرش، اسم خدایان مردم بابل یعنی «مردوک» و «نبو» را هم می آورد و از آنها با احترام حرف می زند. اما توی این متن جدید، ما کوروشی داریم که در فکر تحمیل خدای خودش به ملل دیگر است.

بعضی وبلاگ ها برای مستند نشان دادن نوشته شان، آن را «برگرفته از کتاب سرزمین جاوید، اثر موله و فلد» اعلام کرده اند. کتاب «سرزمین جاوید» نوشته مشترک رومن گریشمن، ارنست امیل هرتسفلد (نه «فلد»)، ماژیران موله است و توسط ذبیح الله منصوری ترجمه شده. اصلا چنین متنی هم ندارد!

دروغ پنجم

وصیت نامه داریوش

برای داریوش کبیر هم مثل کوروش وصیت نامه هایی ساخته شده که متن هیچ کدامش در بین کتیبه های خود او یا منابع کهن نیست معمولا متن این وصیت نامه ها با گلچینی از کتبیه های متعدد داریوش همراه است، ولی برای یک نمونه اش (همان که در بالا دیدید همزمان به کوروش هم منتسب است) همین میزان زحمت هم کشیده نشده و متنی کاملا امروزی برای یک پادشاه 25 قرن قبل تدارک دیده شده![1]


علی یوسفی مداح 

نظرات() 
طهماسبی
یکشنبه 12 بهمن 1393 11:39 ق.ظ
سلام.
از فحش ها و دشنام های باستان پرستان ناراحت نشوید ما هم از این چیزها زیاد شنیدیم.
به ما هم سر بزنید برادر.
www.Anti-cyrus.blog.ir
www.estevaa.ir
آتیلا
جمعه 9 اسفند 1392 02:07 ب.ظ
سلام. آفرین برشما برادر عزیز. احسنت. واقعا که مطالبتون عالی و قابل تامل بود. جالبه که هروقت از طرفدارای این به اصطلاح سخنان کوروش مدرک میخوای میگن کتیبه کوروش! به خدا حتی کتیبه شو هم نخوندن که ببینن سراسرش پرستش بت مردوک و نبو از زبان کوروش هست. چرا این جملات دوسه ساله که از طرف جناب کوروش بیان میشن؟ قبل از اون چرا اثری از این جملان نبود؟ فقط یک نمونه بگم: دستور دادم بدنم را بدون تابوت و مومیایی درخاک ایران دفن کنند تا اجزای بدنم جزیی از خاک ایران شود! به خدا این جمله برتراند راسل ولزی هست که قبل ازمرگش گفته خاکستر بدنمو تو کوههای ولز پخش کنید. حتی اگه تو ویکی پدیای فارسی هم بگردی درستی حرف منو میفهمی. ویکی پدیا رو قبول ندارید برید زندگی نامه برتراند راسل رو تو گوگل سرچ کنید. به خدا حماقت اینجور آدما هیچ وقت تموم نمیشه!
پاسخ علی یوسفی مداح : تشکر
سه شنبه 10 بهمن 1391 09:16 ق.ظ
بابا چرت و پرت نگو چی میگی فکر کردی علامه دهری نان به نرخ روز خور
پاسخ علی یوسفی مداح : سلام!
ابراهیم
جمعه 15 دی 1391 03:28 ب.ظ
شما برو ی بار دیگه تحقیق کن
منشوری کورش مطالغه کن دوست من
کی گفته همش دروغه؟
پاسخ علی یوسفی مداح : در مورد چیزهایی که در منشور هست حرف نزدیم دوست من صحبت از کوه های دروغی است که در هیچ منشور و نوشته ای نیست و به کوروش و ... نسبت می دهند
ایرانی
دوشنبه 8 آبان 1391 05:12 ب.ظ
فقط می تونم بگم براتون متاسفم.
پاسخ علی یوسفی مداح : چون به شما گوشزد کردم که دارید دروغ می شنوید و به دروغ باور پیدا می کنید متاسفید؟!!!! متاسفم که برخی ها دوست دارند طبق میلشان دروغ بشنوند ! همین علاقه ما به شنیدن سخنان باب میلمان هر چنددروغ و بدون تعقل و تفکر و سند خواهی است که راه را برای این دروغ گویان بی شرم باز می کند ای کاش که می توانستیم در رفتارمان تجدید نظر کنیم وبا انصاف و تعقل زندگی کنیم و نه با تعصب و خود پسندی محض
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :