تبلیغات
عقل سرخ - ایرانیان چگونه به آزادی خود کمک کردند؟
عقل سرخ
هر که شد محرم دل در حرم یار بماند ............................... وان که این کار ندانست در انکار بماند

ایرانیان چگونه به آزادی خود کمک کردند؟

پنجشنبه 13 مهر 1391

نویسنده: علی یوسفی مداح | طبقه بندی:علم و دین، تاریخ، 


 

  

 حمایت فکری و نظامی ایرانیان راز پیروزی مسلمانان بر دولت ساسانی

 

در تاریخ می خوانیم  که  پس از اسلام آوردن اعراب و وقوع جنگ میان دولت ساسانی و مسلمین  امپراطوری عظیم ساسانی که نیمی از جهان آن روز را ریر سلطه خود گرفته بود و سابقه هزار سال تمدن و امپراطوری ایرانی را با خود یدک می کشید به سرعت سقوط کرد و با نا باوری جای خود را به حکام مسلمان داد . این مسئله به خودی خود برای هر خواننده هوشمندی سوال برانگیز خواهد بود که چگونه یک امپراطوری پیش رفته با جمعیت صد و چهل میلیون نفری تسلیم اقوامی می شود که هیچ پشتوانه مادی ندارند و درجنگ ها به زحمت تعدادشان به چند ده هزار نفر می رسد!

در این بین جمعی از تاریخ نویسان و همچنین وبلاگ داران متعصب  که  نژاد پرستی وحق ستیزی ویژگی بارز نوشته ها ی ایشان است   با دروغ پردازی و افسانه سازی های بی سند به دنبال آن هستند که راز این پیروزی باور نکردنی را نادیده بگیرند ودر صورت امکان آن را  کتمان کنند.

 


حمایت فکری و نظامی ایرانیان از مسلمانان

 

در مورد نارضایتی ایرانیان از دولت ساسانی و نظام طبقاتی ایران در آن دوران که تقریبا تمام ملت ایران را به بردگی گرفته بودند سخن بسیار است و در این نوشته به آن نمی پردازیم  بلکه به برخی نمونه های مبارزه و نبردعملی و موثر ایرانیان در مبارزه علیه حومت ساسانی و در کنار مسلمین می پردازیم .

در این جنگ فیل های جنگی سپاه ایران مشکلات فراوانی را برای سپاه اسلام به وجود اوردند به حدی که همین فیل ها در جنگ پل سواره نظام و پیاده نظام مسلمین را به کلی ناکارامد ساختند تا تنها شکست مسلمین در سلسله نبردهای فتح ایران رقم بخورد .

اما مسلمین به سرعت و در جنگ قادسیه این شکست را جبران کردند و بزرگترین ضربه را بر پیکر دستگاه ستمشاهی و استکباری ساسانی وارد ساختند. اما کیفیت این پیروزی و علت آن شنیدنی است.

 در تاریخ می خوانیم "

1-         «  در روز اول اسب‌های عرب از فیلان که آنها را جلو نگاهداشته بودند فرار کردند. چنین به نظر می‌آمد که فتح با لشکر ایران است، جناحین لشکر اعراب در مضیقه افتاده و روی هم‌رفته خسارت لشکر اعراب بیش از ایرانیان بود.

2-         در روز دوم لشکر امدادی اعراب که از شام رسیده بود، وارد میدان شد و نبردهای تن به تن بین پهلوانان دو سپاه صورت گرفت. هنگام مبارزه سه نفر از سرداران ایرانی که از آن جمله بهمن جاذویه و «بندوان» بودند، کشته شدند. ولی نتیجهٔ قطعی بدست نیامد. چند نفر از فراریان لشکر ایران به اعراب آموختند که هرگاه خواسته باشند، دفع فیلان را نمایند، بهترین تدبیر آنست که خرطوم یا چشم آنهارا هدف گیرند.

در روز سوم بار دیگر فیل‌ها در خط جنگ ظاهر شدند، اعراب به همان طریق فیلان را زخمی کرده، آنها را از میدان کار زار بدر بردند. بالاخره فیل‌ها برگشته در لشکر ایران باعث اختلال شدند.  »

 همان گونه که از متن پیداست گروهی از ایرانیان با فرار از دست عمال حکومت ساسانی در کنار سپاه آزادی بخش مسلمین علیه حکومت جور ساسانی جنگیدند.ولی سوال دیگری نیز مطرح است که پرداختن به آن خالی از لطف نیست،این که چرا از عبارت «فراریان» برای این افراد استفاده شده است؟

 

فراریان چه کسانی بودند؟

 

برای یافتن پاسخ این سوال علاوه بر در نظر داشتن فضای کلی حاکم بر ایران آن روز در نظر داشتن این  دو روایت تاریخی ما را به پاسخ مناسب می رساند.

1-         در باره مقدامات جنگ قادسیه می خوانیم " «رستم فرخزاد، کشاورزان فرات را بر علیه اعراب بشورانید» 

2-         جنگ زنجیر یا ذات السلاسل به اولین جنگ از رشته جنگ‌های صدر اسلام که بین ایران و اعراب به وقوع پیوست، گفته می‌شود. در مورد کیفیت این جنگ می خوانیم"

 «این جنگ را جنگ زنجیر یا ذات السلاسل نامیده‌اند زیرا بطوریکه اعراب نوشته‌اند پای بعضی از سربازان ایرانی را زنجیر کرده بودند که فرار نکنند.»

با کنار هم گذاشتن این دو گزاره تاریخی می توان ماهیت این به اصطلاح فراریان را بهتر شناخت.

  البته توجه به این مطلب نیز ضروری است که تاریخ نویسان ایرانی به دلایل مختلف در بسیاری موارد سعی در تطهیر حکومت ساسانی و عمال آن حکومت را داشته اند بنا بر این با گذر از ظاهر کلام آنها باید سعی کرد واقعیت قضایا را دریافت. (فراموش نکنید که تنها عده محدودی از اشراف اجازه تحصیل داشته اند و طبیعتا تاریخ ایران باستان را نه مردم و رعایای ایران بلکه طبقه حاکم روایت کرده اند و مورخین اسلامی نیز تاریخ آن عصر را از از منابع گمشده ساسانی اخذ کرده اند)

این که گفته شده رستم فرخزاد کشاورزان را علیه اعراب بشورانید با آنچه که ما از مقاومت های مردمی می شناسیم کاملا متفاوت است چرا که در این مقاومت ها مردم به صورت خودجوش به پا می خیزند و منتظر نمی شوند که مثلا حاکم خراسان یعنی رستم فرخزاد با سپاه و فیل و ... از شرق امپراطوری تا غرب آامپراطوری در فرات بیاید و مثلا مردم را بشوراند! آیا در همین عصر حاضر و در مقاومت های خود جوش ملت ایران دولت و حکومت ایران ریس علی دلواری و میرزا کوچ خان ها را شورانیده بود؟! بنا بر این واقعیت این است که رستم کشاورزان بیچاره را با زور و تهدید وادار به جنگ با مسلمین کرده بود .

 اگر کسی بخواهد به هر دلیل این مطلب را انکار کند وقتی به مسئله جنگ زنجیر می رسیم دیگر جای هیچ شک و شبهه ای باقی نمی ماند که عده زیادی از سپاه ایران را رعایای بیچاره ای تشکیل می داده اند که به زور شمشیر به جنگ با مسلمین برده می شدند و فراریان سپاه ایران که تاریخ به آنها اشاره می کند از همین گروه بوده اند . با بررسی این مسائل و وقایع مشابه است که علت زوال آن امپراطوری بزرگ در برابر نیروی جوان اسلام پی می بریم.

 

آری ایرانیان حقیقتا به استقبال اسلام رفتند.

 منابع

§                    [1] پورداود، ابراهیم. آناهیتا، پنجاه گفتار پورداود، تهران: انتشارات امیرکبیر، ۱۳۴۳

ص ۳۷۷

 §                    [1] کریستن سن، آرتور. ایران در زمان ساسانیان، تهران: انتشارات امیر کبیر، ۱۳۶۷

ص ۵۲۵

§                    [1] پیرنیا، حسن( مشیرالدوله). تاریخ باستانی ایران. تهران: انتشارات دنیای کتاب، ۱۳۶۲

ص ۳۵۸

   

    علی یوسفی مداح 

نظرات() 
آرش
شنبه 23 اسفند 1393 06:39 ب.ظ
آقای یوسفی بخدا من آدم نژادپرستی نیستم
دلیل نفرت من از اعراب اینه که ایرانیها تا مدتها بعد از فتح ایران روز خوش ب خودشون ندیدن، اعراب ایرانیها رو به انواع و اقسام مختلف تحقیرکردن برای مثال ب ایرانیها لقب موالی دادن ک به معنی برده های آزاد شده است
از شما هم خواهش میکنم دیگه کلمه عجم رو بکارنبرید چون بمعنی زبون نفهمه! من قبول دارم که خیلیها از روی غرض درباره خیلی چیزها بزرگنمایی میکنن ولی ب گواه تاریخ ایرانیها بعد از فتح ایران توسط اعراب فقط درزمان حکومت دو نفر روز خوش دیدن یکی امام علی علیه السلام، یکی هم مختار ثقفی. که زمان حکومت هردو بزرگوار کوتاه بود
پاسخ علی یوسفی مداح : دوست عزیز پیامبر در روایتی فرمودند' شما اعراب باایرانیان برای تنزیل قران جنگیدید و روزی قطعا آنها شما را به خاطر تاویل قران سرکوب خواهند کرد ' نقل به مضمون بود ولی دقت در آن مفید وروشن کننده است موفق باشید
آرش
سه شنبه 19 اسفند 1393 09:57 ب.ظ
بله از نظر تو حق اون چیزیه ک تو میگی و باطل اون چیزیه ک خلاف حرف تو گفته میشه
البته ک در هیچ جنگی حلوا خیرات نمیکنن و جنگ چیزی جز خون و خونریزی نیست ولی کجای احکام الهی گفته شده ک کسی ک تو جنگ پیروز میشه حق تجاوز ب ناموس دشمنش رو داره؟ یا اینکه حق داره شهر و تمدن دشمنش رو ویران کنه؟
تو همین ک میگی: ممکنه در گوشه و کنار این تحول عظیم جنایاتی رخ داده باشه. نشونگر تعصب افراطی و عرب زدگی تویه ک چون ب دین اسلام علاقه زیادی داری دوست نداری جنایات هولناکی ک اعراب ب ظاهر مسلمون درحق ایرانیان مرتکب شدن رو قبول کنی درصورتیکه سراسر این تحول ب تعبیر تو عظیم جنایت بوده.
اصلا ببینم کجای دین اسلام گفته ک مسلمونا برای گسترش اسلام ب کشورهای دیگه حق دارن جنگ و خونریزی راه بندازن و جان و مال و ناموس مردمان دیگه رو ب تاراج ببرن؟ اگه اینجوریه پس چرا خود پیامبر برای گسترش اسلام ب هیچ کشوری حمله نکرد و تمام جنگهایی ک انجام داد، تو هیچکدوم اونا شروع کننده جنگ نبود؟
من اینو قبول دارم ک مردم ایران بعد آشنا شدن با دین حقیقی اسلام ب اون علاقه مند شدن و خدمات بسیاری در راستای گسترش و تبیین درست دین انجام دادن ولی نمیتونم منکر این بشم ک دین اسلام با جنگ و خونریزی و قتل و غارت و تجاوز ب زنان و دختران ایرانی وارد ایران شد و درواقع دین اسلام بهانه ای در دست اعراب وحشی بود برای حمله و غارت ایران
لازم میدونم اینجا گوشه ای از جنایات شخص عمر رو برات بازگو کنم:
روزی عمر ب یکی از اردوگاه هایی ک اونجا زنان و دختران ایرانی اسیر شده رو نگهداری میکردن سرزد. سه تن از زیباترین دختران را جداکرد و هرکدومو از اونا رو تو ب خیمه ای جداگونه فرستاد
ب ترتیب ب همه خیمه ها رفت و ب دختران تجاوز میکرد و جالب اینجاست ک بعد از تجاوز ب هر دختر نماز شکر بجا میاورد. یکی از دختران ک 9 ساله بود زیر تجاوز عمر طاقت نیاورد و شهید شد دو دختر دیگه هم 14 و 15 ساله بودن. البته اصلا جای تعجب نیست ک کسی ک ب دختر پیامبر رحم نکرد و سیلی ب گوش اون بزرگوار زد همچین جنایت هولناکی رو مرتکب شده باشه
میخوام بگم ک مسلمونا با همچین منطق و طرزتفکری ایران رو فتح کردن و اگه شما نمیخوای این حقایق تاریخی رو ک حتی برخی مورخین عرب هم تو کتابهای خودشون آوردن قبول کنی دیگه ب من ربطی نداره. خودت میدونی و وجدان خودت...
پاسخ علی یوسفی مداح : عزیزم خون جلوی چمت روگرفته برای همین چیرهایی که من ننوشتم رو می خونی لعنتی صد برابر لعنت تو به هر بی ناموس عرب وعجمی که به ناموس ایرانی تجاوز کرده هر کس ودر هر ابعادی ' کی گفته ظلم کم یا زیاد قابل توجیه یا دفاعه ? من نگفتم جنایاتی که احتمالا اتفاق افتاده قابل توجیه یا گذشته بلکه همه اونها در محکمه الهی به اونچه که شایسته اون هستند خواهند رسید اصل حمله به ایران هم از لحاظ زمان وکیفیت اون قابل بحثه فقط گفتم ومی گم در این مسیله زیاده روی فوق العاده ایی با اهداف خاص سیاسی مذهبی شده و می شه وبسیاری از جنبه های مهم این تحول عظیموسرنوشت ساز هرگز بررسی نشده
قطعا اولین جمله تو در مورد خودت صادقه ونه من ولی در مورد متون دروغین بسیاری که ذهن تو وبسیاری افرادی که در فضای حقیقی ومجازی ملاقات میکنم رو مشغول کرده تا حدودی بهت حق می دم کمتر کسی مثل من از حجم هجومی که اتفاق افتاده و می افته آگاهه
آرش
یکشنبه 10 اسفند 1393 11:30 ب.ظ
سلام
در این موضوع ک وضعیت مردم ایران در اواخر دوره ساسانیان وضعیت نامطلوب بوده و ب مردم ستم میشده هیچ شکی نیست
ولی این دلیل نمیشه ک ما بگیم تمام مردم ایران بامیه و رغبت ب اسلام گرایش پیدا کردن و اینکه اعراب زمان فتح ایران مرتکب هیچ جنایتی نشدند
اعراب زمانی ک ایران رو فتح کردند بسیاری از مردانی ک با آنها نجنگیده بودن رو گردن زدند و زنان و دختران بسیاری رو ب کنیزی ب مکه و مدینه میفرستادند و ب نوبت با آنها همخوابه میشدن و نتیجه ی این تجاوزات بوجود اومدن فرزندان نامشروع بسیاری شد. یک نمونه کوچیک این تجاوزات ب اسارت رفتن سیصدهزار زن و دختر ایرانی بعد از فتح تیسپون پایتخت ایران بود درضمن اعراب بعد از فتح تیسپون چنان این شهر رو ویران کردن ک دیگه تو هیچ مقطعی از تاریخ این شهر احیا نشد دلیل این کار اعراب وحشی هم این بود ک مردم تیسپون چند روز جانانه دربرابر تجاوز آنها مقاومت کرده بودند
درضمن اعراب وحشی بعد از فتح ایران بسیاری از کتابخانه ها و منابع علمی ایران رو نابود کردن
خالی از لطف نیست ک بدونید تا مدتها بعد از فتح ایران، ایرانیها حق نداشتن اسم ایرانی برای فرزندان خود انتخاب کنند و شعرا هم حق نداشتن ب زبان پارسی شعر بگن و این یعنی اعراب قصد نابودی فرهنگ و تمدن یک کشور و ملت رو داشتن ک اگر ما فردوسی رو نداشتیم همون بلایی ک سر مردم مصر اومد سر ما هم میومد. و بخاطر اینه ک مدتی بعد از فتح ایران توسط اعراب نهضتهای آزادی بخش در ایران بر ضد اعراب صورت گرفت ک بابک خرمدین و مازیار از رهبران شاخص این نهضتها بودن
ب قول فردوسی بزرگ:
عرب را هرچه باشد مرا دشمن است
کج اندیش و بد خوی و اهریمن است
پاسخ علی یوسفی مداح : حق را با باطل نیامیز برادر قطعا در هیچ جنگی حلوا تعارف نمی کنند و برخی ظلم وجنایات در گوشه وکنار چنین تحول عظیمی بعید نیست ولی آنچه اخیرا برخی مورخین تاریخ نخوانده با اغراض سیاسی روز! نو به نو کشف می کنند ولحظه به لحظه بر آمار وشدت جنایات عرب علیه ایرانیان می افزایند قطعا دروغ ولا ابالی گری در تاریخ نویسی است که برخی مواردی که شما نوشتی از همین قبیل است
firidoony ahmad
شنبه 24 آبان 1393 02:32 ب.ظ
آیا این حقیقت دارد که اعراب بهد از فتح ایران دست به جنایت زدن
پاسخ علی یوسفی مداح : در این زمینه اغراقهای بی حد وحصری شده
دوشنبه 20 آذر 1391 05:32 ب.ظ
دارا جهان ندارد، سارا زبان ندارد
بابا ستاره ای در هفت آسمان ندارد
کارون ز چشمه خشکید، البرز لب فرو بست


حتی دل دماوند، آتش فشان ندارد
دیو سیاه دربند، آسان رهید و بگریخت
رستم در این هیاهو، گرز گران ندارد
روز وداع خورشید، زاینده رود خشکید
زیرا دل سپاهان، نقش جهان ندارد
بر نام پارس دریا، نامی دگر نهادند
گویی که آرش ما، تیر و کمان ندارد
دریای مازنی ها، بر کام دیگران شد
نادر، ز خاک برخیز، میهن جوان ندارد
دارا کجای کاری، دزدان سرزمینت
بر بیستون نویسند، دارا جهان ندارد
آییم به دادخواهی، فریادمان بلند است
اما چه سود، اینجا نوشیروان ندارد
سرخ و سپید و سبز است این بیرق کیانی
اما صد آه و افسوس، شیر ژیان ندارد
کو آن حکیم توسی، شهنامه ای سراید
شاید که شاعر ما دیگر بیان ندارد
هرگز نخواب کوروش، ای مهر آریایی
بی نام تو، وطن نیز نام و نشان ندارد
پاسخ علی یوسفی مداح : دوست من کار دین و دنیا با شعر و شعار درست نمیشه !
amir BooM
دوشنبه 20 آذر 1391 05:31 ب.ظ
بر چهره ی پر نور کوروش بنگر که همه عشق زیبایی اوست
پاسخ علی یوسفی مداح : دوست من کار دین و دنیا با شعر و شعار درست نمیشه !
گروه تواشیح معراج النبی شهرستان بابل
جمعه 14 مهر 1391 10:33 ق.ظ
سلام:
بر چهره پر ز نور مهدی صلوات / بر جان و دل صبور مهدی صلوات
تا امر فرج شود مهیا بفرست / بهر فرج و ظهور مهدی صلوات . . .
.
.
.اللهم صلی علی محمد وآل محمدوعجل فرجهم

پاسخ علی یوسفی مداح : سلام دوست عزیز احسنت
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :