تبلیغات
عقل سرخ - سخنی با نو مسیحیان!
عقل سرخ
هر که شد محرم دل در حرم یار بماند ............................... وان که این کار ندانست در انکار بماند

سخنی با نو مسیحیان!

یکشنبه 18 تیر 1391

نویسنده: علی یوسفی مداح | طبقه بندی:اجتماعی، فرق و مذاهب، علم و دین، کلام و عقاید، تبلیغ ادیان مختلف در ایران پدیده ای است که طی چند سال گذشته چهره ای جدی به خود گرفته است ولی فارغ از اهداف سیاسی و شدت و ضعف این تبلیغات آنچه که ذهن من را به خود مشغول کرده جامعه هدف این تبلیغات است که به نوعی بی دفاع در برابر این هجوم رها شده است. 
  به قاطعیت می توان گفت که تمام ادیان تبلیغی از مسیحیت و زرتشتیت گرفته تا آیین دروغین بهائیت و ... همگی از لحاظ علمی و محتوایی غیر قابل قیاس با اسلام هستند و اگر در مجرای درست و علمی بررسی شوند و پیروان این ادیان در محافل علمی با علمای مسلمان به بحث و گفتگو بنشینند به راحتی هرچه تمام تر و به روشنی و در کمترین زمان پوچی این ادیان،تحریفات شکل گرفته در آنها و عظمت بی نظیر و غیر قابل قیاس اسلام آشکار خواهد شد.
ولی افسوس که دزد همواره در شب و تاریکی وارد خانه می شود و مبلغان این ادیان هرگز جرئت مناظره و مباحثه عقلی با دانشمندان و متخصصان علوم اسلامی را به خود نمی دهند و دزدانه به سراغ افراد غیر متخصص می روند که دسترسی مناسبی به منابع دینی ندارند.
از همین رو وظیفه خود می دانم که در حد استطاعت و در فضای مجازی اطلاعات مفیدی را در اختیار برخی دوستان قرار دهم تا خود به قضاوت در مورد مفاد تبلیغی این گروه بپردازند . در ادامه به عنوان مثال به نظر یکی از دوستان در همین وبلاگ و پاسخ  ما به ایشان می پردازیم.


ما مطلبی در مورد پولس که با شهادت روایات تاریخی و منابع اسلامی منحرف کننده اصلی مسیحیت است مطلبی نوشته بودیم  که این هموطن در نظر خود نوشته بود: 

من یک مسیحی هستم که قبلا مسلمان بود م ولیقلبم لمس شد وبه عیسای خداوند ایمان آوردنم 
به نظر شما چرا کسی مثل پولس که قبل از ایمانش آنقدر متعصب ومذهبی بوده است باید به تبلیغ مسیحیت بپردازد؟

پاسخ مابه نظر ایشان : (بدیهی است که پاسخ های ما تا زمانی که این دوستان نخواهند یا نتوانند به مباحث علمی و تاریخی وارد شوند سطحی و در حد نیاز خواهد بود)

سلام 

شما اول بفرمایید معنای این حرف که قلبم توسط عیسای خداوند لمس شد یعنی چه؟من که از این عبارت گنگ چیزی نمی فهمم مطمئنم شما و حتی کسانی که این حرفها را به شما می زنند هم نمی فهمند چون اصولا این حرفها معنایی ندارد ای کاش به جای بستن دریچه عقل و تفکر و باز گذاشتن دریچه دل و احساستان به روی  هر کسی چراغ عقلتان را روشن می گذاشتید تا راهنمای دل باشد! عزیزم انتخاب دین چیز ساده ای نیست که با چشم و گوش بسته انجام گیرد عذاب جهنم وحشتناک است و عذاب روحی دوری از محبت خدا از آن هم وحشتناک تر اگر روز قیامت در حالی با خدا ملاقات کنید که به باطل گرویده باشید چه کسی به داد انسان می رسد ؟قرآن همه جا انسان را به عقل دعوت می کند و به اندیشه و تفکر ولی مسیحیان دقیقا به این دلیل که آیینشان مغایر با عقل است همیشه و همه جا تبلیغ می کنند که باید ایمان بیاوری تا بفهمی یا عبارات پوچ و بی معنایی نظیر لمس قلب و ... را تکرار می کنند دوست عزیز مطمئن باش هر کس که به تو می گوید عقلت را کنار بگذار شیطانی بیش نیست که در لباس زهاد در آمده او می خواهد شریفترین گوهر الهی در وجود انسان یعنی عقل را از پا در بیاورد تا وجود انسان را مسخر شیطان کند.

هموطن گول ظاهر را نخور و همیشه زیرک و پرسشگر باش چرا نمی پرسی که سه خدای متفاوت و درعین حال واحد یعنی چه؟چرا نمی پرسی که اگر مسیح خدا بود پس برای چه کسی روزه می گرفت و نماز می خواند و... چرا در متون مسیحیت و اسلام مطالعه نمی کنی ؟ فکر می کنی دین و انتخاب آن یک بازی است یا تغییر دین چیزی مثل تعویض لباس است که اینقدر سرسری از آن می گذری ؟ چرا سعی نمی کنی این عبارت را بخوانی و در مورد نسبت آن با توحید تفکر کنی ؟:«... ما در تثلیث یک خدا را عبادت می کنیم و تثلیث در وحدت... نه به معنای تقسیم ذات... الوهیت پدر، پسر و روح القدس همه یکی است یعنی در حال هم شأن و در عظمت مثل هم جاودانه اند... پدر، پسر و روح القدس مخلوق نیستند... همان طور که پدر قادر مطلق است، پسر و روح القدس نیز قادر مطلقند... در این تثلیث هیچ کدام از اشخاص قبل یا بعد از دیگیری و بزرگتر یا کوچکتر از دیگری نیست بلکه هر سه شخص با هم و مثل هم جاودانه و هم شأنند...» (آیین کاتولیک / جورج برانتل / فصل چهارم / ص 84)

چرا بدون انکه به این تناقضات پاسخ داده شود به حقانیت دینی پی می بری و... 

نمی دانم که نظرت در مورد پیامبر بزرگوار اسلام و کتاب قرآن که تنها کتاب تحریف نشده آسمانی است چیست؟ آیا خدای نکرده ان را هم دروغ می پنداری یا کلا زحمت فکر کردن در مورد تناقض مسیحیت با اسلام را به خودت نمی دهی ؟ولی در همین قرآن می خوانیم: 
«و من یبتغ غیر الاسلام دیناً فلن یقبل منه و هوفی الاخرة من الخاسرین». هر كس جز اسلام، آیینی برای خود انتخاب كند، از او پذیرفته نخواهد شد و او در آخرت از زیانکاران خواهد بود).... گمان می کنی اگر دینی را انتخاب کنی که خدا آن را از تو نپذیرد زندگی ابدی و جاودان تو چگونه خواهد بود؟و.... 
اما پاسخ به سوال شما کاملا روشن است دلیل واضحی وجود دارد و آن تغییر زمانه و وجود منافع سرشار در مسیحی گری بود . به نظر شما ناپلئون چرا در مصر خود را مسلمان و علی پاشا نامید؟یا چرا خالد بن ولید که عامل اصلی شکست مسلمین در جنگ احد بود بعدا مسلمان شد وبه ظاهر برای مسلمانان جنگید؟در حالی که مطالعه تاریخ نشان می دهد که نه ناپلئون مسلمان واقعی شد و نه خالد و...پولس هم در همین مجرا مسیحی شد او که شگنجه گر مسیحیان بود وقتی دید زمانه برای پذیرش مسیحیت محیاست و آینده از آن آنها است با ادعایی دروغین به نزدشان رفت و مسیحیان ساده دل را تا ابد فریفت.
دوست دارم از نظرات بعدیت هم باخبر باشم

پاسخ حسین:

سلام منظور من از این که قلبم لمس شد این است که با تحقیق فهمیدم که حقیقت در انجیل است در ضمن خواهش یکنم از قرآن برای من دلیل وبرهان نیارید چون من اصلا قرآن را قبول ندارم در مورد این که شما میگویید پولس رسول منفعت را درمسیحیت دید باید بگوییم چرا پطرس رسول در رساله اول خود به نامه های پولس اشاره میکند

پاسخ ما:پس منظور شما از لمس قلب تحقیق است. اگر واقعا این طور است جای خوشحالی دارد که تحقیق و تفکر را برگزیده اید. ولی من فکر می کنم که تحقیق و تفکر و نقد علمی منجر به رد مسیحیت شده و تحریفات و اشتباهات متعدد آن را آشکار می کند که تا زمانی که شما مایل باشید و با من همراهی کنید موارد متعدد آن را برای شما ذکر می کنم .

اما این که از قران گفتم چون هنوزنمی دانستم موضع شما در قبال آن چیست.بله از این به بعد با برهان عقلی و متون مسیحیت با شما سخن خواهم گفت و نه با استناد به قرآن ولی مقایسه قرآن وانجیل و یا پرسیدن سوالاتی نظیر این که به چه دلیل الهی بودن انجیل را پذیرفته اید و الهی بودن قرآن را رد می کنید و... همچنان قابل بحث خواهد بود.

به عنوان مثال بحران اساسی تثلیث در آیین مسیحیت که اولین و معروف ترین ایراد این دین است هرگز توجیه عقلی و معنای علمی ندارد و حتی اگر قرآن هم آن را رد نکرده بود عقل محال بودن ان را می فهمید شما که تحقیق کرده اید بفرمایید این مطلب چگونه و با کدام عقل سازگار است؟ فراموش نکنید که بزرگترین متکلمان مسیحی پیش از شما به غیر قابل توضیح بودن این آموزه اعتراف کرده اند و برای توجیه ان به راه های غیر عقلی نظیر لمس قلب(البته نه با تعریف شما!)و.. پناه برده اند امیدوارم اگر شما سخن جدیدی در این زمینه دارید بیان کنید.

ایرادات اساسی و ویرانگر وارد به مسیحیت منحصر در این تناقض عظیم هم نیست. مثلا خود انجیل از لحاظ سند،محتوا ، گوینده و راوی انجیل و.... دچار تضاد ها و تناقضات ویرانگری است که باز برای اهل تحقیق روشن است به عنوان مثال و در مقام مقایسه قرآن کلام خداست و حرف به حرف آن گفته خداوند است ویک قرآن هم بیشتر وجود ندارد ولی شما بفرمایید اولا انجیل کلام کیست؟ثانیا اختلافات 4 انجیل تصویبا اصلی و ده ها انجیل غیر رسمی چگونه قابل توجیه است و کدام یک حق است و ثالاثا از لحاظ محتوا آیا انجیل چیزی جز روایتی تاریخی از زندگی عیسی (ع) آنهم با سندی ضعیف و اختلافات و تناقضات فراوان است و....

در این دو مورد که اشاره شد سخن بسیار است و موارد بی شمار دیگری نیز وجود دارد که نا رسایی دین مسیح و انحرافات وارد شده در ان را روشن می کند که دوست دارم در آینده به آن بپردازیم

در مورد اشاره ای که به نامه های پطرس کردید سخن بسیار است خلاصه این که این نامه ها از چه راهی وچگونه به دست شما رسیده است؟آیا کسی که خود انجیل را تحریف کند از تحریف سخنان پطرس هاجز می ماند؟نمونه این مسائل هم در تاریخ زیاد است ولی اگر مایلید آدرس دقیق نامه ای را که م یفرمایید بدهید تا بحث کنیم. .

برادر هموطن من این حرف من برای پیرو هر دینی قابل تامل خواهد بود که : اگر با دینی

 خداوند راملاقات کنیم که خداوند ان را از ما نپذیرد چگونه باید خسارت عظیم و ابدی خود را جبران کنیم؟

حسین: پیشنهاد می کنم نامه دوم پطرس را مطالعه کنید.

پاسخ ما :سلام حسین جان

اولا دقت در همین نامه پطرس و محتوای اصلی آن و تاکیدهای نامه برای ما راهگشاست . پطرس در این نامه و سایر نامه های خود همواره از خطری تحت عنوان«معلمین دروغین» یاد می کند به نظرت این افراد چه کسانی هستند ؟و پس از پطرس چه بلایی بر سر مسیحیت آورده اند آیا این هشدار های پطرس تایید حرف مسلمین در تحریفات صورت گرفته در مسیحیت نیست که شواهد تاریخی نیز موید آن است؟

پطرس  در همین نامه می گوید: در میان شما هم معلمانی دروغین پیدا خواهند شد که با نیرنگ دروغ هایی در مورد خدا خواهند گفت و....

از سوی دیگر اختلافات جدی میان پطرس و پولس و رقابت آن دو از مسلمات تاریخ و متون مسیحی است و تعچب از شماست که از این مطلب آگاهی ندارید هر چند که متون منتسب به پطرس نیز  با عقاید اسلامی همخوانی مطلق ندارد و این اشتباه است که گمان کنیم اگر نوشته های منتسب به پطرس را جدا کنیم به چیزی شبیه به اسلام خواهیم رسید ولی در حوزه مسیحیت اختلاف میان دو مکتب پطرس و پولس حقیقی و قطعی است که در ادامه به مستندات آن اشاره می کنم.

آموزه هاى پولس از دو نظر با تعالیم حواریون فرق داشت:


1. در بعد عملى انجام شریعت یهود را براى غیریهودیان لازم نمى دانست. این نكته باعث بروز اختلاف شدید و مباحثات و مناظرات طولانى بین وى و پطرس گردید و نهایتاً قرار بر این شد كه پطرس رسول یهودیان باشد و پولس رسول غیریهودیان.[61] در حالى كه حضرت عیسى(علیه السلام)صریحاً پطرس را جانشین خود قرار داده بود و او و سایر حواریون تأكید زیادى بر انجام شریعت داشتند.[62]


2. در بعد عقیدتى نیز الهیات خاصى را تعلیم مى دهد كه در آن عیسى(علیه السلام) به مقام «الوهیت» نایل مى شود.


پولس خود منشأ افكارش را الهام مستقیم و كشف مى داند;[63] منتهى سؤالى كه پیش مى آید این است كه چرا مطالبى كه حضرت عیسى(علیه السلام) به او الهام مى كند، خلاف مطالبى است كه براى حواریون گفته است؟!


این اختلافات تا حدی است که محققان درجه یک مسیحیت آیین مسیحیت را بیش از هر کس منتسب به پولس دانسته اند.

مایکل هارت در کتاب المائه می نویسید:تاسیس مسیحیت به کوشش پولس باز می گردد . و در ادامه می افزاید پولس در حقیقت مخترع و موسس مبادی لاهوت بود که الوهیت مسیح را بر دین اضافه نمود.همان گونه که بخشی از عهد جدید را او تالیف کرد.(المائه ص?? و??)همچنین هاروی کاکس می گوید :پولس امروزه به خوبی برای ما شناخته شده نیست و غالبا متهم می شود که تعلیمات ابتدایی و ساده عیسی را منحرف کرد(تاریخ جامع ادیان ص???)

و شال جینیردر کتاب المسیحیه  مینویسد :همانا پولس به رغم ان که از همه بیشتر در مسیحیت مورد مناقشه و اعتراض واقع شده ولی در این مطلب اختلافی نیست که او به حق موسس مسیحیت کنونی است که بدون وجود او هرگز مسیحیت وجود نداشت(المسیحیه ص ??? و ص???)

جان بی ناس:اما چون وی نزد امم غیز یهودی به دعوت مبعوث بود فکر مسیحیت و بعثت و رجعت او کلی نزد ایشان بیگانه بود.از این رو پولس از راه دیگر که متناسب با فکر و اندیشه ان قوم بود در آمد(تاریخ جامع ادیان ص???)

جان بی ناس:پولس حواری را غالبا موسس مسیحیت لقب داده اند  و مسلما او در این راه جهاد بسیار کرد و فرقه طرفداران اصول و شریعت موسوی را مغلوب ساخت.ولی اهمییت  ان ان جهت بود که لاهوت و مبادی الوهی ((تئولوژیک)) خاصی به وجود آورد.

 سخن در این زمینه بسیار است که به درازا خواهد کشید ولی خلاصه به شما عرض کنم که وقتی از مسلمات تاریخی اختلاف میان پولس و پطرس آشکار است عبارات ضعیفی نظیر آنچه در نامه فوق وجود دارد به شکل دیگری حمل می شود مانند این که پطرس تنها برای اثبات حرف خود از پولس چیزی نقل کرده یعنی کاری که افراد برای اثبات حرف خود از حرف موافق مخالفینشان هم استفاده می کنند و این در حالی است که اصل انتساب نامه را بپذیریم.

اما حسین جان فراموش نکن که این مطلب هرچنر بی اهمیت نیست ولی برای من وشما که جویای حقیقت هستیم یک مسئله اصلی نیست و در یک آیین اصول اعتقادی آن مهم است که امیدوارم در اینده بیشتر به ان بپردازیم.


ما به همین روش به گفتگو با هموطنانمان ادامه می دهیم ولی مهم ترین هدف بنده از طرح این مباحث بیدار کردن تعقل و حس پرسشگری و نقد افکار در میان جوانان است چرا که مهمترین  عمل هدایت همین عقل است و شیاطین عابدنما هم با  علم به  همین مطلب در اولین هدف گیری عقل را به روش های موزیانه ای از میدان بدر می کنند و فرصت هرگونه سوال و نقدی را از مخاطبان خود سلب می کنند.

علی یوسفی مداح 

نظرات() 
.........
جمعه 4 مهر 1393 09:14 ب.ظ
به کسی ربطی نداره کی چه دینیو انتخاب میکنه.....
شماها هم حق ندارید به به دین مسیح یا زرتشت یا... توهین کنید.....
پاسخ علی یوسفی مداح : سوال توهین نیست
امیر محسن تفضلی
دوشنبه 14 اسفند 1391 11:56 ب.ظ
سلام منم در وبلاگم مطلبی نوشتم در باب همین مسائل خوشحال میشم نظر بدین
پاسخ علی یوسفی مداح : سلام سیدجان ممنون که به من سرزدید . مطلب بسیار خوبی نوشته اید که با متن روانش می تونه به خیلی ها کمک بکنه .ایشالا که موفق باشید و ماجور . بازهم ممنون که منو به وبلاگ خوبت دعوت کردی . یا علی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :