تبلیغات
عقل سرخ - آشنایی با احکام دین زرتشت
عقل سرخ
هر که شد محرم دل در حرم یار بماند ............................... وان که این کار ندانست در انکار بماند

آشنایی با احکام دین زرتشت

پنجشنبه 8 تیر 1391

نویسنده: علی یوسفی مداح | طبقه بندی:فرق و مذاهب، علم و دین، تاریخ، کلام و عقاید، 

    


  چندی پیش گفتگوهایی بین بنده و هموطنان زرتشتی در  یکی از سایت های اینترنتی (سایت رضوا) در گرفت که  با به پیشنهاد ایشان قرار شد که تدریجا به نقد اعتقادات احکام و سایر باور های دین بهی بپردازیم سری نوشتاری که در ادامه خواهد آمد در همین راستاست. 

     یکی از احکامی که در ادیان مختلف به آن پرداخته شده احکام مربوط به زن حائض است .به عنوان مثال قرآن کریم آن را حاتی آزار دهنده برای زنان میداند: یَسْئلُونکََ عَنِ الَْمحِیضِ قُلْ هُوَ أَذًی (بقره‌: ۲۲۲) به همین دلیل اسلام در این حالت زنان را از انجام بسیاری از وظائف شرعی نظیر نماز و روزه و غیره معاف کرده و مردان را هم از آمیزش جنسی در این حالت با آنها منع کرده است (در غیر این صورت از لحاظ پزشکی آزار و آسیب هایی متوجه زن خواهد بود) اما بهتر است این را با احکام و ایین دین زرتشت مقایسه کنیم و ببینیم که یک زن زرتشتی اگر به این وضع دچار شود چه باید بکند و خانواده او در چه وضعی به سر خواهند برد . 

مقایسه میان این احکام برای حق جویان روشن گر خواهد بود و این رویه ای است که در آینده هم ادامه خواهیم داد .
 در کتاب وندیداد که جزئی از اوستا و در حکم رساله عملیه (صرفا تشبیه)زرتشتی هاست می خوانیم: 
هنگامی که زن در خانه مزدا پرست نشان حیض ببیند باید یک معبر در خانه که از گیاه و درخت خالی باشد انتخاب نماید و زمین آن را سنگ ریزه نرم بپاشد وآن را از نصف ، از سه یک ، از چهار یک یا از پنج یک خانه جدا کند و الا ممکن است دید زن به آتش افتد و فاصله او از آتش ،آب، شاخه برسم و مرد پارسا 30گام باشد و فرد معینی که برای او غذا وخوراک میبرد نباید از حد 3گام به وی نزدیک شود و غذای او را باید در یک ظرف آهنی یا سربی و یا هر ظرف فلزی معمولی باشد. 
اگر مدت حیض او از سه شب و روز بگذرد و همچنان حائض بماند باید تا پایان شب چهارم و اگر پاک نشد تا شب ششم واگر پاک نشد تا شب هشتم و تا شب نهم اگر پاک نشود در جایگاه خود بماند. این زن هر گاه بعد شب نهم باز در خون حیض باشد، معلوم می دارد که دیو ها به او مستولی شده اند و او را در حالت دشتان باقی نگاه داشته اند و در جشن و بزرگداشت خودشان آفت خود را به این زن نازل ساخته اند. در این صورت جایی را انتخاب می کنند که از گیاه و درخت هیچ پوششی نداشته باشد.پس سه گودال و سوراخ در زمین می کنند و زن در دو گودال نخست با گومیز یا ادرار گاو غسل می دهند و در گودال سوم با آب شستشو می دهند. 
اگر در فصل تابستان باشد باید دویست مورچه دزد دانه (غله) و در زمستان دویست خرفستر(حشره) که مخلوق اهریمن هستند از هر نوع بکشد. اگر یک مرد مزداپرست حالت قاعدگی را از زنی که نشانه حیض دیده زایل سازد ،او گناه پشوتن انجام داده و دویست ضربه اسپاهه و 200تازیانه سروشه باید بر او زده شود.
 مردی که با زن در حالت قاعدگی و حایض ،نزدیکی و مقاربت کند مانند عملی است مکروه تر و مخوف تر از اینکه جسد پسر خود را که به بیماری نایزه گرفتار شده را در آتش طبخ نماید و چربی و روغن از آن روی آتش افتد. 
از گناهانی که ارتکابش موجب حد شرعی مرگ می شده است این بوده که مرد با زن دشتان و حایض نزدیکی کند.
 منبع: وندیداد فرگرد ۱۵
 این متن آنقدر روشن است که بی نیاز از نقد می نماید بنا بر این ترجیح می دهم که نقد آن (اگر واقعا لازم باشد!) را در صورت لزوم در بخش نظرات و با همکاری دوستان انجام دهیم.

نظرات() 
یکشنبه 6 تیر 1395 09:10 ب.ظ
آقای علی نام همه مامیدانیم که اساس دین زرتشت راه راستی وخردنیک است چطورمیشود پیامبری که اصول دینش براین اساس باشد این احکام روبه مردم انتقال دهد نتیجه ازاین احکام تحریف بدخواهان دراین دین پاک وبدون نیازب تفسیرمیباشد.وظیفه اصلی ماانسانها همین پندار/کردار/گفتارنیک .تمام.اسلام هم اززرتشت گرفتن اعراب واسلام نرم شد .
پاسخ علی یوسفی مداح : بله اینها ناشی از تحریف منحرفان است ولی منشا اسلام وحی الهی است و ارتباطی با زرتشتی گری ندارد
بهروز
چهارشنبه 24 تیر 1394 08:54 ق.ظ
این سایت درست شده که ادیان دیگه رو پیش دین اسلام خار کنه، به هر طریقی که بشه،این درست نیست، همون دینی که اینطوری ازش صحبت میکنید، به فرزندانشون اجازه میدن که خودشون دینشون رو انتخاب کنند، ولی در اسلام اینطور نیست، اگر هم مسلمان باشی و بخوای دینت رو تعقییر بدی، کافر و نجس خونده میشی
پاسخ علی یوسفی مداح : چیزی که شما میگید اگر در میان زرتشتیان امروزی مصداق داشته باشه قطعا در مورد زرتشتی ساسانی که ازش حرف میزنیم و نوع اصلی این دین هم به حساب میاد قطعا مصداق نداره کمی مطالعه تاریخ وآشنایی با سرنوشت زرتشتیانی که مثلا مسیحی شدندبه شما کمک می کنه
ایرانی
یکشنبه 10 اسفند 1393 08:57 ب.ظ
آقایی ک اسمتو گذاشتی مطلع! منابع اصیل و تحریف نشده وجود داره ولی چون تو نمیخوای زحمت پیدا کردنشونو ب خودت بدی، اینجوری میگی
بعدشم اصلا فرض میکنیم ک حرف تو درست باشه و همچین منابعی وجود نداشته باشه!
چرا همچین چیزایی رو ب عنوان احکام اصیل زرتشتی معرفی میکنی؟ چرا جوری وانمود میکنی ک انگار این احکام دروغ از طرف زرتشت پیامبر ایرانی هاست؟ چرا جوری نشون میدی ک انگار دین زرتشت ی دین غیرالهیه؟
بجای اینا چرا نمیگی ک دین زرتشت دستخوش تحریف و بدعت شده؟ چرا حرفتو جوری نمیزنی ک باعث بدبینی و انزجار خوانندگان این مطلب نسبت ب دین الهی زرتشت نشه؟
پس مشخصه ک فقط بدنبال تخریب تاریخ و دین و هویت ایرانیهای قبل از اسلام هستی!
من اکثر مطالب وبلاگتو راجع ب تاریخ ایران باستان خووندم و تو همشون حس نفرت و انزجارتو نسبت ب تاریخ ایران باستان مشخصه. میخوای جوری وانمود کنی ک ایرانیها قبل از اسلام تو بدترین شرایط زندگی میکردن و هیچ هویت و تمدنی نداشتن و هر چیزی ک دارن از اسلام دارن. درصورتیکه اینجوری نیست و ایرانیها قبل از اسلام جز ابرقدرتهای جهان بودن مخصوصاً تو دوره هخامنشیان و اشکانیان
درضمن اینم بدون ک ایرانیها جز معدود مردمانی بودن ک تو هیچ مقطعی از تاریخ مشرک و کافر نبودن بلکه یکتاپرست بودن
پاسخ علی یوسفی مداح : عزیزم بهتره که بپذیری در مرحله اول تو متوجه منظور من نشدی تا بحث خاتمه پیدا کنه من برای یک بار هم که شده در باره دین راستین پیامبر بزرگ ایران باستان ودین پاک ایشان چیز بدی ننوشتم فقط خواستم افرادی مثل شما بدانند که چیزی که امروزه به عنوان منابع این دین وجود داره وزرتشتی ها صدها ساله که به عنوان متن مقدس میشناسن از این قبیل متونه این که واقعیت شیرین نیست تقصیر تحریف کنندگان این دینه نه من که شما رو از تحریف اون آگاه کردم پس آگاهانه برخورد کنید بازهم میگم حقایق از تمنیات وتخیلات ما پیروی نمی کنند!
کسی منکر امتیازات مثبت ایران باستان نیست ولی ما افراط کردیم ومعایب اون دوران رو نمیبینیم اگر من مثلا با یک بیگانه که به تمدن وتاریخ ایران توهین میکنه مواجه بودم قطعا بهتر ازتو افتخارات تاریخی ایران رو به رخ می کشیدم ولی الان با افرادی مواجهم که گرایشهای نژادی افراطیشون مبتنی بر توهمات ودروغ وخرافاته پس باید مراقب بود که از این طرف بام نیفتیم !
این مطلب که ایرانیها همواره موحد بودند هم متاسفانه از بزرگترین دروغهاست البته در ایران همواره موحدان راستین بوده اند اما ثنویت وانواع واقسام شرک هم تاریخ ایران را فراگرفته که مورخین به خوبی از آن آگاهند همین منشور کوروش ۷۰درصد در ستایش مردوک وسایر خدایان است!ولی تعصب کور وکور کننده است برادر!
ایرانی
جمعه 8 اسفند 1393 09:19 ب.ظ
منابع اصیل و درست زرتشت اگه بگردی حتما پیدا میشه
همونطور ک ادیان مسیحی و یهودی و اسلام توسط افراد زیادی دچار تحریف و بدعت شده ولی کسی ک بخواد، ب منابع اصیل و درست دست پیدا میکنه.
بعدشم شما ک ادعای مسلمونی میکنی، از اولین اصول اسلام احترام ب ادیان دیگه اس. نه اینکه شما با آوردن ی سری اطلاعات از منابع دروغ و تحریف شده بخوای وجهه اونا رو خراب کنی
پاسخ علی یوسفی مداح : عزیزم چرا بی اطلاع بحث می کنی منابعی که من آوردم چیزی کهخود زرتشتی ها به عنوان اوستا میشناسن وهزاران یال بهش عمل کردند چیز دیگه ای هم وجود نداره گاهی اوقات حقیقت با تصورات ما متفاوته
ایرانی
پنجشنبه 7 اسفند 1393 11:59 ب.ظ
تمام این اطلاعاتو از منبعی آوردی ک از منابع تحریف شده ی زرتشتی است واگرنه در تعالیم اصیل زرتشت هیچگاه چنین احکامی را پیدا نمیکنی
این کار تو مثل اینه ک ی مسیحی قوانین و اصول گروه های تکفیری مثل طالبان، القاعده، داعش و... را بعنوان احکام اصیل اسلامی معرفی کنه
برو منابع معتبر و اصیل رو بخوون بعد فتوا صادر کن
پاسخ علی یوسفی مداح : حرف من هم همینه دین اصیل زرتشت به جای خود فقط گفتیم دین زرتشت تحریف شده ومنابع اصلی اون در دسترس نیست پسرقابل تمسک نیست در خانه اگر کس است یک حرف بس است
میلاد
سه شنبه 14 آذر 1391 10:28 ق.ظ
شما که در نوشته هایتانان از اینکه باید بدون تعصب صحبت کرد و نوشت . نباید به آیین یک دین الهی توهین کنید البته اگه دین الهی را قبول دارید و معنی آنرا میدانید !!
زرتشت نیز پیامبر بوده و در ایران و در تمام دنیا احترام به ادیان واجب است . اعراب هم سوسمار میخوردند چرا تصویری از انان نیست ؟ اسلام برترین دین الهی است و اطاعت از فرامین آن واجب است و همین دین بزرگ بی احترامی به ادیان دیگر را منع میکند .
پاسخ علی یوسفی مداح : سلام . دوست عزیز آیا به نظر شما آوردن متن دینی زرتشتیان توهین به این دین است؟!! اگر انتشار احکام دینی یک دین توهین به آن دین باشد پس یقینا مراجع تقلید شیعه که در تیراژ میلیونی رساله احکام منتشر می کنندبزرگترین توهین کنندگان به ادیان هستند پس اول سراغ آنها بروید!! لطفا دست از این مغالطه تکراری بردارید نقد خرافات وارد شده به یک دین توهین به پیامبر بزرگوار آن دین نیست بلکه خدمت به اوست و دیگر این که وهن آمیز بودن متون تحریف شده زرتشتی ناشی از خوانده شدن آنها توسط من نیست! نقد علمی لازمه همان بدون تعصب بودنی است که گفتم و اشاره کردید. اعراب سوسمار خور هم دینی از خود به جای نگذاشته اند که نقدش نماییم . پیروز باشید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :